OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Asi bychom mohli vést sáhodlouhé půtky a dišputace na téma, kteráže kapela, potažmo album, je z hlediska smrtonosného kovu made in Sweden TO nejpřínosnější, nejlepší, nejvíce stylotvorné. Jedni by hájili plamenné počátky, druzí by horovali pro galerie temného klidu, jiní (Ti hudebně historičtí) mlátili by vztekle o stůl CDčky AT THE GATES. Nemá cenu ani začínat tuhle katovenskou debatu, je nic neříkající a zatraceně subjektivní. Po těch letech máme jednu jedinou zatracenou jistotu: ať už si pustíte kteroukoli ze zmíněných veličin, čeká vás slastný požitek, hodný metalových labužníků…
Nejinak je tomu v případě The Gallery, desky, která spatřila světlo světa v devadesátém pátém pod chorobnými křidélky netopýra Osmose. Mladá naděje švédských extrémů učinila krok, kterému se říká přelomový, a zároveň se definitivně vymezila na göteborgském kolbišti – jako seskupení experimentující, neotřelé, temné a tvrdé, vynalézavé, přesto však prachsakramentsky chytlavé.
Trefná charakteristika celé kolekce se nedá vměstnat do konkrétního žánrového chlívku, nutně vám při takové generalizaci zůstane kus čouhat. Ano, DARK TRANQUILLITY lačně pohltili vše, co dělá severský death severským deathem – melodiku, tvrdost a údernost, která si nic nezadá s brigádami socialistické práce (úderkou Julia Fučíka především hehe). Brutalita riffů ustupuje hravosti a nápaditosti, uniformní čerň kaskádám barev a různorodých nápadů. Charakteristické melodické postupy, jakých DARK TRANQUILLITY na The Gallery používají, dodnes zůstávají součástí žánrové DNA. Lehkoruké vyhrávky ne jedné, ale často obou kytar, absence zahulených laufů a jejich nahrazení neustálými jiskřivými souhrami obou sekerníků (sluší se to v tomto případě vůbec říkat?). Při poslechu vybrnkávačky Mine is the grandeur... mě neodbytně pronásleduje myšlenka, že celá göteborgská škola vychází z renesanční hudby, z těch ustavičného přívalu nových a nových krásných motivů a jejich variací. Ano, každá skladba má to, čemu můžeme říkat nosný riff (nedá mi to nesmočit si hubu v absolutně geniální basové lince depresivní litanie Lethe – není mnoho působivějších!), ale neomílá ho za každou cenu, štěpí se do klidnějšího pasáží, blackem prosycené pasáže klidně a harmonicky přepouštějí místo akustické muzice, gothic rockovým inspiracím, DARK TRANQUILLITY plují hudebním univerzem a jako podivuhodní kouzelníci trhají právě to jablko, které je nejblíže emotivním potřebám kompozice. A umí různorodé chutě zastřešit – ta různožánrová sebranka působí pod jejich rukama dojmem naprosto soudržné a funkční hmoty. Černě kovová vichřice a renesanční vyhrávky, jaké zdobí i satánky DISSECTION. Bouřlivá heavy melodika, jako v případě IN FLAMES, byť zde zkrocená a podřízená „artistnímu“ (promiňte mi to intelektuálštinou zapáchající slůvko) účelu. A v neposlední řadě Mikael Stanne v letech skřehotavě učňovských, přesto však velmi působivých. Kaleidoskop jménem DARK TRANQUILLITY…
The Gallery je skutečnou galerií – galerií severské školy. Okouzlující obrazárna, plná výjevů laděných lehce do melancholie, lehce do brutality, ale totálně – do hudebního absolutna. I po těch sedmi letech a všech hudebních veletočích působí toto album novátorsky, svěže, neoposlouchaně… Pestrobarevná malba, visící kdesi mezi peklem a nebem, mezi metalem a… ?
The Gallery je skutečnou galerií – galerií severské školy. Okouzlující obrazárna, plná výjevů laděných lehce do melancholie, lehce do brutality, ale totálně – do hudebního absolutna. I po těch sedmi letech a všech hudebních veletočích působí toto album novátorsky, svěže, neoposlouchaně… Pestrobarevná malba, visící kdesi mezi peklem a nebem, mezi metalem a… ?
1. Punish my heaven
2. Silence, and the firmament withdrew
3. Edenspring
4. The dividing line
5. The gallery
6. The one brooding warning
7. Midway through infinity
8. Lethe
9. The emptiness from which I fed
10. Mine is the grandeur...
11. ...of melancholy burning
Endtime Signals (2024)
Moment (2020)
Atoma (2016)
Construct (2013)
We Are The Void (2010)
The Dying Fragments (compilation) (2009)
Where Death Is Most Alive (DVD / live album) (2009)
Misery´s Crown (single) (2009)
Yesterworlds (compilation) (2009)
Manifesto Of Dark Tranquillity (compilation) (2009)
Fiction (2007)
Focus Shift (single) (2007)
Character (2005)
Lost To Apathy (EP) (2004)
Exposures – In Retrospect And Denial (rarity) (2004)
Live Damage (DVD) (2003)
Damage Done (2002)
Haven (2000)
Projector (1999)
Zodijackyl Light (video) (1997)
The Mind´s I (1997)
Enter Suicidal Angels (MCD) (1996)
The Gallery (1995)
Of Chaos And Eternal Night (MCD) (1995)
Skydancer (1993)
Tranquillity (EP casette) (1992)
Trail Of Life Decayed (EP) (1992)
A Moonclad Reflection (EP) (1992)
Trail Of Life Decayed (demo) (1991)
Datum vydání: Pondělí, 27. listopadu 1995
Vydavatel: Osmose Productions
Stopáž: 47:50
Produkce: Fredrik Nordström
Studio: Fredman, Gothenburg (SWE)
Skutečně, matematika je v případě „The Gallery“ naprosto jednoduchá. Potřebujete-li při jakékoliv příležitosti uvést album, které se spolehlivě pohybuje v TOP 10 švédské death metalově – melodické školy, nemůžete než nezmínit právě tento exkluzivní kousek od DARK TRANQUILLITY. Nadpozemská krása si na něm navlékla roucho sněžného čaroděje, na první uhrančivý pohled nelidského a bestiálního, na ten druhý pak vnímavého a schopného se vcítit i do toho nejmenšího náznaku světského neštěstí či tragédie. V jeho spárech se proto člověčímu jedinci nenabízí příležitost k úniku a tak (ať už při gigantických velkojízdách typu „Punish My Heaven“ nebo při emotivních sebedestrukcích po vzoru „Lethe“) mu nezbývá než znovu a znovu umírat, tak jako bájný Fénix. Tohle prokletí však není z těch, co by bolely. Naopak.
-bez slovního hodnocení-
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.